ذوالفــــنــون

" ن والـقلــم و مــا یـسطـــرون "

Water on the moon مقاله ای درباره ی پیدا شدن آب روی کره ی ماه

Water on the moon

درباره ی این ماه آبدار !

 

 

بعد از ظهر روز جمعه ، 22 آبان 88 یا به قول مستکبران بی سواد غرب(!) ، 13 نوامبر 2009 ، وارد دنیای اینترنت و سایت گوگل شدم و در این زمان چشمانم از فرط تعجب به اندازه ی دو تا نعلبکی گنده ، بازشده بود !

با دیدن این لوگوی گوگل                به فکر فرو رفتم و فوری دست به کار شدم و تحقیق راجع به آن را شروع کردم و ما حصل آن ، این شد که می بینید !

 

ماجرا از زمانی شروع شد که" ناسا " ماهواره ای به نام را به صورت آزمایش برای تحقیقات به ماه فرستاد . این ماهواره پس از برخورد با سطح ماه و شروع تحقیقات گزارشی به زمین ارسال کرد که چشمان دانشمندان ناسا را دو برابر چشمان ما از حدقه بیرون آورد ! پس از این بلا فاصله آنتونی کولپرت(دانشمند ارشد پروژه) مصاحبه ای انجام داد و در آن مصاحبه گفت : "ما تنها مقادیر کمی از آب پیدا نکردیم ؛ بلکه یه عالمه پیدا کردیم ! " و این یعنی گزارشات ماهواره ی مذکور حاکی از آن بود که در حفره ی"cabeus"ماه ، نه یک ذره و دو ذره ، بلکه نزدیک به 100 لیترآب وجود دارد !

با توجه به این اتفاقات ،  چیزی که کاملا مشهود و قریب به یقین می باشد این است که این اتفاق عظیم موجب جذابیت بیشتر تحقیق بر روی کره ماه می شود و بنده پیش بینی می کنم که سرانجام در آینده ای نه چندان دور اخبار این چنینی چشم های ما را کاملا از کاسه ی چشم جدا کند !

البته پیش از این نیز کشف نشانه های هیدروژن در حفره های ماه تردید هایی را در زمینه ی احتمال وجود آب به وجود آورده بود تا این که در ماه سپتامبر دانشمندان ناسا توانستند مقادیر اندکی آب در خاک این کره بیابند . این نشانه ها ی مدارک کوچک ، در نهایت با برخورد ماهواره ی 79 میلیون دلاری به سطح ماه و نیز بمباران آن به اثبات رسید و وجود آب در حالت های بخار و یخ در ماه آشکار شد .

در تصویر زیر چگونگی این عملیات و بمباران آزمایشی سطح ماه و پیدا شدن آب را ملاحظه می کنید :


ضمنا نتایج به دست آمده تا کنون نشان می دهد که نه تنها ماه هیدراته است ، بلکه فرایندی که چنین وضعی را پیش می آورد کاملا داینامیک و پویاست ( جااااان ؟؟؟؟ ) ؛ به عبارت دیگر تغییر روزانه ی نور خورشید دلیل اصلی این حالت است .

البته شبهات و نظریات و اختلاف نظر های زیادی در رابطه با این که اصل ماجرا چیست و این آب از کجا آمده وجود دارد .

پیتر شولتز، از متخصصان ال‌کراس در دانشگاه براون، رودآیلند می‌گوید:"آیا این آب، بازمانده رخدادی بزرگ در سال‌های اخیر است، یا نه؟ آیا چیزی است که میلیاردها سال از وجودش در این قمر می‌گذرد؟ حقیقت این است که ما هنوز پاسخ این پرسش را نمی‌دانیم ! "

در حال حاضر سه نظریه علمی بنیادی در مورد منشاء آب در کره ماه وجود دارد، به علاوه یک فرضیه متهورانه چهارم که هنوز از دیدگاه تئوری رد نشده است.

نظریه اول : فعالیت‌های آتشفشانی، آب موجود در اعماق ماه را به سطح کشانده‌اند.
آب از همان ابتدا در ماه وجود داشته است! یکی از تئوری‌ها عنوان می‌کند که وجود آب در کره ماه هم مانند زمین، جزیی از خلقت این کره بوده است

.

اسپادیس با تشریح این تئوری می‌گوید: «مطابق این ایده، آب در قسمت‌های داخلی این کره جمع شده بوده و در گذشته‌های دور، زمانی که مرکز این کره سرد، هنوز گرم و آتشین بوده، فوران‌های آتشفشانی یا خروج گازها از دهانه آتشفشان به آهستگی آن‌را به سطح ماه کشانده و این آب از آن زمان بر سطح منجمد شده است».

نظریه دوم: آب موجود در سطح ماه، یک محصول خانگی است.
برخی محققان احتمال می‌دهند این آب، محصول مشترک فعل و انفعالات شیمیایی در سطح کره ماه و وزش بادهای خورشیدی باشد.


خورشید جریانی مداوم از ذرات را به اطراف ساطع می‌کند که باد خورشیدی نامیده می‌شود. این تئوری احتمال برخورد یون‌های مثبت هیدروژن یا پروتون‌های موجود در این بادها را با سطح ماه مطرح می‌کند که می‌تواند به فعل و انفعال این ذرات با یون‌های منفی اکسیژن موجود در مواد معدنی غنی از اکسیژن موجود در سطح کره ماه منجر شود.

این نظریه می‌تواند در مورد اقیانوسی از یخ که در اروپا، یکی از چهار قمر بزرگ مشتری وجود دارد نیز صادق باشد، به این معنی که ذرات باردار منتشرشده از این سیاره آن‌قدر با اکسیژن موجود در قمر اروپا ترکیب شده باشند که بتوانند اقیانوسی از یخ را در سطح این قمر ایجاد کنند.

شولتز می‌گوید: «تولید آب به این روش فرایند آهسته‌ای است. اما اگر روزانه تنها یک مولکول آب هم به این روش تولید شود، پس از میلیاردها سال، با رقم قابل توجهی مواجه خواهیم بود».

نظریه سوم: دنباله‌دارها و سیارک‌ها، آب را به ماه آورده‌اند.


بعضی از محققان معتقدند آب موجود در کره ماه، سوغات دنباله‌دارها و خرده‌سیارات یا سیارک‌هایی است که در ترکیبشان آب وجود داشته و قرن‌ها پیش با سطح این سیاره برخورد کرده‌اند. بیشتر ذرات آب حاصل از چنین برخوردی باید در فضای کیهان پراکنده شده باشند، اما تعداد اندکی هم می‌توانند توسط نیروی  گرانش ماه گرفتار شده باشند.

اسپادیس می‌گوید: «مطابق این نظریه، برخورد دنباله‌دارها یا خرده‌سیارات آب‌دار به ماه می‌تواند توده‌ای از بخار آب را ایجاد کند که با فاصله کمی از سطح این سیاره در گردش است. قسمتی از این بخار آب در نهایت به مناطق قطبی ماه مهاجرت خواهد ‌کرد، جایی که درون تله‌های سرد گرفتار می‌شود، مناطقی که در تمام طول سال منجمد هستند و هرگز در معرض نور خورشید قرار نخواهند گرفت».

دمای یک تله سرد، پایین‌تر از آن است که به یخ، اجازه تصعید -تبدیل مستقیم به بخار آب- را بدهد، در نتیجه نمی‌توان انتظار داشت آب به شکل مایع در کره ماه وجود داشته باشد. از لحاظ تئوری هم آب می‌تواند از آغاز پیدایش در این کره به حالت منجمد باقی مانده باشد.

نظریه چهارم: آب روی ماه از زمین منشاء گرفته است.


شولتز می‌گوید: "دو راه برای تحقق این فرضیه وجود دارد، آن‌هم در میلیاردها سال پیش که فاصله میان زمین و ماه احتمالا بسیار‌کمتر از فاصله فعلی بوده است".

برای شروع، زمانی در طول دوره‌های ماقبل تاریخ که میدان مغناطیسی زمین وجود نداشته یا بسیار‌ضعیف بوده، باد خورشیدی می‌توانسته ذرات بخار آب را از اتمسفر زمین جدا کند و آنها را به کره ماه ببرد. شاید هم دنباله‌دار یا سیارک عظیمی، آن‌چنان مهیب با زمین برخورد کرده که باعث پراکنده شدن ذرات آب منطقه تصادم در فضای اطراف زمین شده و ماه حین عبور از میان این ابر، بخشی از رطوبت را جذب کرده است.

شولتز می‌گوید: "هردوی این دو سناریوها از لحاظ تئوری امکان‌ پذیرند، مگر نه این‌که تا چند ماه پیش به وجود آب در ماه شک داشتیم! ما در جهانی از ناشناخته‌ ها زندگی می‌کنیم !"

 

از نظر من در مجموع این نظریات ، نظریه دوم به واقیعیت نزدیک تر است . ولی در کل چیزی که اکنون مهم است این است که آب در ماه وجود دارد و از این به بعد به احتمال زیاد ، بزرگترین تاجر های دنیا می روند دنبال سرمایه گذاری و تجارت و عرضه ی آب معدنی ماه (!) و هیچ بعید نیست تبلیغ هایی از این دست ببینیم :

Moon Lemonade cola ماه لیموناد کـــولا ! تحت لیسانس شرکت کوکاکولا ! خنک بنوشید!


 سرشار از مواد معدنی ! پر شده توسط فلان شرکت از چشمه ی cabeus ماه ! Water Moon


 

 

منابع :

وب سایت شرکت Nasa   

وب سایتSpace 

وب سایت خبر آنلاین

نشریه ی چلچراغ

 

+ نوشته شده در  شنبه ۲۸ آذر۱۳۸۸ساعت 22:4  توسط ذوالفـــن  |